ACS780LLRTR-050B-T
Description
HIGH-PRECISION LINEAR HALL-EFFEC
DataSheet
ACS780LLRTR-050B-T PDF
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1.5%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:3.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C