L37S100S05J
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
CURRENT SENSOR (100A; +5V)
Catalog
Current Sensors
DataSheet
L37S100S05J PDF
Type Description
Series:L37S S05
Package:Tray
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 50kHz
Linearity:±1%
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):20mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)