RSF66A50A100P
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
RSF66A50A100P PDF
Type Description
Series:RSF66
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC