SSF67V70S1500
Description
SENSOR LEVEL 70-1500MM 4-20MA
DataSheet
SSF67V70S1500 PDF
Type Description
Series:SSF67V
Type:Liquid
Output Type:Analog (Single Float)
Output Configuration:4mA ~ 20mA
Current:-
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:2.756", 59.055" (70mm, 1500mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC