SSF67A50A150
Description
DL LVL FLOATSW 177MM TOTAL L
DataSheet
SSF67A50A150 PDF
Type Description
Series:SSF67
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:1.969", 5.906" (50mm, 150mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 250VAC