SSF67A50A200
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
2 LEVEL SWITCH IN SS 316 25VA P
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSF67A50A200 PDF
Type Description
Series:SSF67
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NO
Current:-
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:1.969", 7.874" (50mm, 200mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC