RPR-220PC30N
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
REFL OPT SENS 0.236" 4DIP
Catalog
Optical Sensors - Reflective - Analog Output
DataSheet
RPR-220PC30N PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Sensing Distance:0.236" (6mm)
Sensing Method:Reflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):30 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 mA
Current - DC Forward (If) (Max):30 mA
Output Type:Phototransistor
Response Time:10µs
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
O8T201
O8T201
DIFFUSE REFLECTION SENSOR; RED L
O6P204
O6P204
RETRO-REFLECTIVE SENSOR; RED LIG
EE-SF5-B
EE-SF5-B
SENSR OPTO TRANS 5MM REFL TH PCB
RPR-220PC30N
RPR-220PC30N
REFL OPT SENS 0.236" 4DIP