RE139L48F103
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
Description
SFERNICE TRANSDUCERS
Catalog
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
DataSheet
RE139L48F103 PDF
Type Description
Series:REC 139 L
Package:Box
Part Status:Active
For Measuring:Linear Position
Technology:Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Linear Range:0 ~ 1200.00mm (0 ~ 47.24")
Output:Resistive
Output Signal:-
Actuator Type:-
Linearity:±0.025%
Resistance:10 kOhms
Resistance Tolerance:±20%
Voltage - Supply:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Connector
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C