MG-75-B-MD-R
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 75 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
MG-75-B-MD-R PDF
Type Description
Series:MG-MD
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:75PSI (517.11kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:12V
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Temperature Compensated
Termination Style:-
Maximum Pressure:225PSI (1551.32kPa)
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C