PPTR3000AP2VN-R111
Description
PRESSURE TRANSDUCER
DataSheet
PPTR3000AP2VN-R111 PDF
Type Description
Series:PPTR
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Accuracy:±0.24%
Voltage - Supply:6V ~ 30V
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:PC Pin
Maximum Pressure:6000PSI (41368.54kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C