
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SX SMT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 1PSI (6.89kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 20 mV (5V) |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 12V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | SMD (SMT) Tab |
| Maximum Pressure: | 20PSI (137.9kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Supplier Device Package: | 8-SMD |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SXP01GSMTP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
PRESSURE TRANSDUCER SWITCH
TRANSDUCER PREC PRESSURE
RES 20K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
XTAL OSC XO 11.2941MHZ CMOS SMD
1.25MM F/F ON 30AWG 150MM
PRESSURE SENSOR