
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 170PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 1.01PSI (6.98kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 42 mV (10V) |
| Accuracy: | ±3% |
| Voltage - Supply: | 10V ~ 16V |
| Port Size: | Male - 0.28" (7.11mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 5.06PSI (34.88kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 4-SIP Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 176PC28HG2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 50PSIG
TRANSDUCER PREC PRESSURE
MEMS OSC XO 166.666666MHZ LVCMOS
XTAL OSC VCXO 98.3040MHZ LVPECL
SENSOR DIFFERENTIAL +-28 H2O
DC DC CONVERTER 7.5V 75W