PPTR0300GP2VB-R018
Description
TRANSDUCER PREC PRESSURE
DataSheet
PPTR0300GP2VB-R018 PDF
Type Description
Series:PPTR
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Accuracy:±0.24%
Voltage - Supply:6V ~ 30V
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:Connector
Maximum Pressure:900PSI (6205.28kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C