
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 240PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Vacuum |
| Operating Pressure: | -15PSI (-103.42kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 6 V |
| Accuracy: | ±1.5% |
| Voltage - Supply: | 7V ~ 16V |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Maximum Pressure: | -45PSI (-310.26kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 241PC15M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PRESSURE SWITCHES-TRANS PRESSURE
TRANSDUCER PREC PRESSURE
BAROMETER
FIXED IND 1.1UH 590MA 180 MOHM
SWITCHING POWER SUPPLIES AC-DC M
SENSOR VACUUM GAUGE 0-15 PSI
DC DC CONVERTER 36V 150W