XPC100DTC
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
XPC DIFF GAUGE VACCUM GAUGE
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
XPC100DTC PDF
Type Description
Series:XPC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:Board Mount
Pressure Type:Differential
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 100 mV (12V)
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:3V ~ 16V
Port Size:Male - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual
Port Style:Barbed
Features:Temperature Compensated
Termination Style:-
Maximum Pressure:250PSI (1723.69kPa)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C