13C5000PA5L
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
PRESSURE-JZ STAINLESS
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
13C5000PA5L PDF
Type Description
Series:13 mm
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:-
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:5000PSI (34473.79kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:148 mV ~ 152 mV
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:-
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Flex Cable
Maximum Pressure:10000PSI (68947.57kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C