
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HPX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100PSI (689.48kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 60 mV (3V) |
| Accuracy: | ±0.3% |
| Voltage - Supply: | 3V ~ 10V |
| Port Size: | Male - 0.1" (2.49mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | - |
| Termination Style: | - |
| Maximum Pressure: | 300PSI (2068.43kPa) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of HPX100GD is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RF WIRELESS PRESSURE SENSOR
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 20PSIG
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
XTAL OSC VCXO 156.2500MHZ HCSL
CONN DIN RCPT 48POS PCB GOLD
JUMPER BARRIER BLK 2POS SPADE
HPX GAUGE UNAMP 0 PSI TO 100 PSI