
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | E8CB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 14.5PSI (100kPa) |
| Output Type: | NPN - Open Collector |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±3% |
| Voltage - Supply: | 12V ~ 24V |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | Cable |
| Maximum Pressure: | 71.07PSI (490kPa) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Package / Case: | Module Box with Display |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of E8CB-01C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 1PSIG
PRESSURE-JZ STAINLESS
PRESSURE TRANSDUCER
MEMS OSC XO 32.7680MHZ H/LV-CMOS
FIXED IND 1.4NH 640MA 120 MOHM
SENSOR PRESSUR 1-5V 0-100KPA NPN
DC DC CONVERTER 40V 100W