
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 26PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Compound |
| Operating Pressure: | ±15PSI (±103.42kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV (10V) |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 2.5V ~ 16V |
| Port Size: | Male - 0.14" (3.56mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | ±45PSI (±310.26kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 4-DIP Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 26PCCFG2G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANSDUCER PREC PRESSURE
PRESSURE TRANSDUCER
PRESSURE TRANSDUCER
MEMS OSC XO 20.0000MHZ H/LV-CMOS
PRESSURE20PC26PC 15 PSI
DC DC CONVERTER 2V 20W