
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | GX |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Sensor Type: | Inductive |
| Sensing Distance: | 0.063" (1.6mm) |
| Output Type: | NPN-NC, 2-Wire |
| Response Frequency: | 1.2kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Material - Body: | Stainless Steel |
| Voltage - Supply: | 12V ~ 24V |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Indicator: | LED |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M8 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 |
Current price of GX-8MUB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR PROX 60MM IP67 CYLINDER
SENSOR PROX INDUCT 0.8MM CYLIND
SI500 10MM M18NQEMB10VCPU4W
CAP TANT POLY 470UF 3V 2917
FIXED IND 150NH 25MA 630 MOHM
SENSOR PROX INDUCT 1.6MM CYLIND
B946 OUTDOOR N&L BLK/ORG 6570-3