IA08BSN25NC
Manufacturer
Carlo Gavazzi
VIGOR # :
Description
SENSOR PROX INDUCT 2.5MM CYLIND
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
IA08BSN25NC PDF
Type Description
Series:IA
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.098" (2.5mm)
Output Type:NPN-NC, 3-Wire
Response Frequency:2kHz
Shielding:Unshielded
Material - Body:Stainless Steel
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C