E2E-X20MC2L18-R 2M
Description
SENSOR INDUCT 20MM NPN M18 NC
DataSheet
E2E-X20MC2L18-R 2M PDF
Type Description
Series:E2E NEXT
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.787" (20mm)
Output Type:NPN-NC, 3-Wire
Response Frequency:200Hz
Shielding:Unshielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C