RPL12/24-200-170
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
RemotePro,12/24V200AH,170WSol,20
Catalog
Solar Cells
DataSheet
RPL12/24-200-170 PDF
Type Description
Series:RemotePro® 170W
Package:Box
Part Status:Active
Power (Watts) - Max:37 W
Current @ Pmpp:-
Voltage @ Pmpp:24 V
Current - Short Circuit (Isc):-
Type:-
Voltage - Open Circuit:-
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Package / Case:Cells
Size / Dimension:62.008" L x 26.693" W x 1.378" H (1575.00mm x 678.00mm x 35.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1485
SOLAR CELL FLEX PANEL 6VDC 1W