SS-S031AS
Manufacturer
Tronex (Menda/EasyBraid/Tronex)
VIGOR # :
Description
SOLDER WATER SOL ANTIST .031X20'
Catalog
Solder
DataSheet
SS-S031AS PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wire Solder
Composition:Sn63Pb37 (63/37)
Diameter:0.031" (0.79mm)
Melting Point:361°F (183°C)
Flux Type:Water Soluble
Wire Gauge:20 AWG, 22 SWG
Process:Leaded
Form:Spool
Shelf Life:-
Shelf Life Start:-
Storage/Refrigeration Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4935-454G
4935-454G
SOLDER LF SN100E NO CLEAN
981501
SAC305 BAR SOLDR 2.5LB +/- 0.2LB
SOLDER LF SN100E RA FLUX
CRGH1206F649K
CRGH1206F649K
RES SMD 649K OHM 1% 1/2W 1206
LA UY42WP1
LA UY42WP1
UV LED DIE, 365NM,700MW,500MA,11
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB