RDS-10S-74385-SMT-TR
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
10 POSITION, SURFACE MOUNT, 5.08
Catalog
DIP Switches
DataSheet
RDS-10S-74385-SMT-TR PDF
Type Description
Series:RDS-74385-SMT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Circuit:BCD
Number of Positions:10
Current Rating (Amps):100mA
Voltage Rating:42VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.152" (3.85mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-60°C ~ 125°C