P36S101TR
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 24V
Catalog
DIP Switches
DataSheet
P36S101TR PDF
Type Description
Series:P36S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Circuit:BCD
Number of Positions:10
Current Rating (Amps):100mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.152" (3.85mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:Yes
Features:Sealed - Flux Protection
Operating Temperature:-30°C ~ 90°C