DS01C-254-S-06BE
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Catalog
DIP Switches
DataSheet
DS01C-254-S-06BE PDF
Type Description
Series:DS01-254
Package:Tube
Part Status:Active
Circuit:SPST
Number of Positions:6
Current Rating (Amps):25mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Raised
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.264" (6.70mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C