CFS-0101MC
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH DIP SPST 100MA 6V
Catalog
DIP Switches
DataSheet
CFS-0101MC PDF
Type Description
Series:CFS
Package:Tube
Part Status:Active
Circuit:SPST
Number of Positions:1
Current Rating (Amps):100mA
Voltage Rating:6VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.177" (4.50mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C