DS04-254-2S-07BK
Description
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
DataSheet
DS04-254-2S-07BK PDF
Type Description
Series:DS04-254
Circuit:SPST
Number of Positions:7
Current Rating (Amps):25mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.144" (3.66mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C