A6SN-6101-R100
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
Catalog
DIP Switches
DataSheet
A6SN-6101-R100 PDF
Type Description
Series:A6SN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Circuit:SPST
Number of Positions:6
Current Rating (Amps):25mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:-
Contact Finish:-
Height Above Board:0.175" (4.45mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:Yes
Features:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C