DS02-254-2L-10BE
Description
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
DataSheet
DS02-254-2L-10BE PDF
Type Description
Series:DS02-254
Circuit:SPST
Number of Positions:10
Current Rating (Amps):25mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Piano
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.378" (9.60mm)
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination Style:PC Pin
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C