CFS-1002MA
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH DIP SPST 100MA 6V
Catalog
DIP Switches
DataSheet
CFS-1002MA PDF
Type Description
Series:CFS
Package:Tube
Part Status:Active
Circuit:SPST
Number of Positions:10
Current Rating (Amps):100mA
Voltage Rating:6VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Raised
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.178" (4.52mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:No
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BD06AV
BD06AV
SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 5V
RDS-16S-1045-D
RDS-16S-1045-D
ROTARY DIP SWITCH, 10 X 10 X 4.5
SWITCH PIANO DIP SPST 25MA 24V
CFS-1002MA
CFS-1002MA
SWITCH DIP SPST 100MA 6V