P65THR703
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 200MA 50V
Catalog
DIP Switches
DataSheet
P65THR703 PDF
Type Description
Series:P65
Package:Tube
Part Status:Active
Circuit:Hexadecimal
Number of Positions:16
Current Rating (Amps):200mA
Voltage Rating:50VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush, Recessed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.256" (6.50mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Washable:Yes
Features:-
Operating Temperature:-60°C ~ 125°C