A22TK-2RL-02-K10
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH KEYLCK 2POS DPST 10A 110V
Catalog
Keylock Switches
DataSheet
A22TK-2RL-02-K10 PDF
Type Description
Series:A22TK
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:DPST-NC
Number of Positions:2
Switch Function:On-Off
Contact Timing:Not Specified
Current Rating (Amps):10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:110 V
Voltage Rating - DC:24 V
Actuator Type:Tubular Key
Key Removable Positions:Right
Angle of Throw:90°
Contact Material:-
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia
Features:IP65
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C