22-335.111D
Manufacturer
EAO
VIGOR # :
Description
KEYLOCK SWITCH 2 POSITIONS MAIN
Catalog
Keylock Switches
DataSheet
22-335.111D PDF
Type Description
Series:22
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:DPST-NO/NC
Number of Positions:2
Switch Function:On-Off, Off-On
Contact Timing:Not Specified
Current Rating (Amps):10A (AC)
Voltage Rating - AC:400 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flat Key
Key Removable Positions:1 only
Angle of Throw:90°
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 30.00mm x 22.00mm