71L30-01-4-03S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH KEY 3POS 4P3T 250MA 115V
Catalog
Keylock Switches
DataSheet
71L30-01-4-03S PDF
Type Description
Series:71L
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:4P3T
Number of Positions:3
Switch Function:On-On-On
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flat Key
Key Removable Positions:1 and 180°
Angle of Throw:30°
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 19.05mm Dia