37F1-BB2-AC1
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH KEYPAD 16 KEY 2A 24V
Catalog
Keypad Switches
DataSheet
37F1-BB2-AC1 PDF
Type Description
Series:37F
Package:Bulk
Part Status:Active
Switch Type:Piezo
Number of Keys:16
Matrix (Columns x Rows):4 x 4
Illumination:Non-Illuminated
Legend Type:Fixed
Key Type:Metal
Output Type:Matrix
Legend:Telephone Format, A ~ D
Legend Color:Black
Key Color:Silver
Mounting Type:Panel Mount, Front
Termination Style:Cable with Connector
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Contact Rating @ Voltage:2A @ 24VAC/DC
Features:Anti-Vandal
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SWITCH KEYPAD 12 KEY 0.02A 50V