HA15-2-27-33
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 265V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
HA15-2-27-33 PDF
Type Description
Series:HA15-2
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:27 ~ 33AT
Release Range:-
Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:265 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.590" (40.39mm)
Size - Body:0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-20°C ~ 125°C
Capacitance:0.2 pF
Current - Carry:1.5A (DC)