MACD-14-10-15
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MACD-14-10-15 PDF
Type Description
Series:MACD-14
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:-
Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.744" (44.30mm)
Size - Body:0.090" Dia x 0.551" L (2.28mm x 14.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:1A (DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MK06-8-B
MK06-8-B
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V