FLEX-14-30-35
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
FLEX-14-30-35 PDF
Type Description
Series:FLEX-14
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:30 ~ 35AT
Release Range:-
Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.55 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.744" (44.30mm)
Size - Body:0.090" Dia x 0.551" L (2.28mm x 14.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.2 pF
Current - Carry:1A (DC)