MASM-14R-20-25
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MASM-14R-20-25 PDF
Type Description
Series:MASM-14
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:20 ~ 25AT
Release Range:-
Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Length - Overall:0.760" (19.30mm)
Size - Body:0.090" Dia x 0.551" L (2.28mm x 14.00mm)
Height Above Board:0.112" (2.85mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:1A (DC)