60A18-2-020C
Description
ROTARY ENCODER OPTICAL 20PPR
DataSheet
60A18-2-020C PDF
Type Description
Series:60A
Type:Joystick, 3 - Axis
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Switch Function:2-Way Directional, 360° Rotational, Center Select
Functions, Extra:-
Output:Digital (Mechanical Switch, Pulse)
Voltage - Supply:5VDC
Current Rating (Amps):10mA (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:5 V
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Cable with Connector
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions:Circular - 17.25mm Dia