60A00-8-050C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
ROTARY ENCODER OPTICAL
Catalog
Navigation Switches, Joystick
DataSheet
60A00-8-050C PDF
Type Description
Series:60A
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Joystick, 3 - Axis
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Switch Function:360° Rotational, 8-Way Directional, Center Select
Functions, Extra:-
Output:Digital (Mechanical Switch, Pulse)
Voltage - Supply:5VDC
Current Rating (Amps):10mA (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:5 V
Contact Material:Silver
Contact Finish:Phosphor Bronze
Resistance:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:PC Pin
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions:Circular - 17.25mm Dia