RM105002BCB
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 5POS 500MA 24V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
RM105002BCB PDF
Type Description
Series:RM
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:5
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP5T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):500mA (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:24 V
Actuator Type:Screwdriver Slot
Actuator Length:Flush
Angle of Throw:45°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Gold
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:7.37mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
312-12
SWITCH ROTARY 12POS 30A 300V