71BDF30-01-1-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 1P 12POS 1 DECK SH
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
71BDF30-01-1-AJS PDF
Type Description
Series:71
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2 ~ 12
Index Stops:-
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP12T
Contact Timing:-
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:-
Angle of Throw:30°
Contact Material:-
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MRT22-A
MRT22-A
SWITCH ROTARY 2POS 10A 125V