KC56A10.001NLF
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
DataSheet
KC56A10.001NLF PDF
Part Status:Active
Number of Positions:3
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP3T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):350mA (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:10.00mm
Angle of Throw:90°
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:18.50mm