KC26A30.001NLS
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
KC26A30.001NLS PDF
Type Description
Series:KC
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:6
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:2
Circuit per Deck:DP6T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):350mA (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:30.00mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:18.50mm