77SP36-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 10POS 50MA 115V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
77SP36-01-1-10N PDF
Type Description
Series:77
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:10
Index Stops:Continuous
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):50mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:7.98mm
Angle of Throw:36°
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Finish:Gold
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:4.57mm