RTAP32S06M25NS
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 6POS 150MA 60V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
RTAP32S06M25NS PDF
Type Description
Series:RTA
Package:Bag
Part Status:Active
Number of Positions:6
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:2
Circuit per Deck:DP6T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:60 V
Voltage Rating - DC:60 V
Actuator Type:Round (6mm Dia), Slotted
Actuator Length:25.00mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:12.60mm