71BDF30-01-1-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
DataSheet
71BDF30-01-1-AJN PDF
Part Status:Active
Number of Positions:2 ~ 12
Index Stops:Adjustable
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP12T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:19.33mm